קשובים לצורך שלך

גיוס לצה״ל אוטיסטים ועל הרצף, תתקדמו לעומת התנדבות

חיילת על הרצף מבית עדן

איך ל גיוס לצה״ל של אוטיסטים ועל הרצף בעזרת פרויקט תתקדמו ועולים על מדים לנוער על הרצף וצרכים מיוחדים

בשנת 2019 הוגשה תוכנית לגיוס נוער על הרצף הגבוה לצה״ל, מייסד התוכנית סרן אודי הלר בעצמו אוטיסט בתפקוד גבוהה דחף את הרעיון מאמונה אמיתית בשיויון זכויות והזדמנויות. התוכנית אושרה ב 2020 ומאז היו כבר מס מחזורים של מתגייסים. כל הצעירים אשר גויסו מדווחים על שיפור משמעותי בביטחון האישי באמונה ביכולות בעצמאות הנגזרת משירות בצה״ל כמו בריאיון שעשינו עם גל שאבי שאף קיבל מצטייין נשיא והוא שוהה שלנו והתחיל את השירות שלו כמתנדב אצלנו.  

אפשר לעשות את המסלול ממתנדב למגויס רשמי ואף הפוך יש תקופת הסתגלות ולמידה למסגרת וכמובן לדרישות. לא פשוט כלל נושא גיוס לצה״ל של אוטיסטים אבל עם אמונה אהבה התמדה והכלים הנכונים גיוס של אוטיסטים או על הרצף יכול לתרום המון לשני הצדדים.

תתקדמו

הפרויקט תתקדמו הוא פרויקט מדהים, חלק מזה שהוא מדהים זה שהפרויקט עלה מתוך הצבא, מאפשר לפרויקט כוח רב, ונותן מקום, לצעירים רבים על הרצף, אפשרות לתרום ולהטרם. במיוחד מאז שבוטל פרופיל 21 בצורה גורפת לכל מי שנופל תחת ההגדרה אוטיסט, או עם בעית תקשורת. המסלול שכולל תכניות מיון ותוכניות שיבוץ למקצועות שאינן מקצועות לחימה, כמו דובר צה״ל, מודיעין, תקשוב, ולוגיסטיקה. הפרויקט כולל תהליך של גיוס, והיכרות עם המקומות השונים, בהם ניתן יהיה לגייס, וליישם שירות למלש״בים, טירונות מותאמת, מיונים מותאמים, ותובנות שהן מאוד יחודיות לקהל של צרכים מיוחדים. התעסקות עם, איך ובאיזה אופן, ניתן לגייס את המלש״ב, בצורה הטובה והאידיאלית ביותר.

יש קורס הכנה לשירות, בן מס שבועות, ולאחריו יש טירונות, שמותאמת לאופי המלש״ב, יש כאלה שמעבירים סיורים, ויש כאלה שאחראים על שעת כושר, כל אחד בהתאם ליכולותיו שלו.

לכל מתגייס מותאמת חונכת, אשר בעברה כבר היתנדבה מול אוכלוסיה דומה כמו כנפיים של קרמבו או בצמיד, ומכירה את הנושא ברמה מסוימת. ואז היא עוברת מיונים, ומבדקים, ולאחר מכן קורס שבו היא לומדת איך ללות את החילים לאורך השירות, ולעזור להם למצות את הפוטנציאל שלהם. וכך צה״ל ממקסם את התרומה שהם מקבלים ונותנים. התפקיד גם כולל תיווך, ואיפשור של החייל, להבין את הסיטואציה. אבל גם תיווך של המפקדים והיחידה מול החייל, היתרונות שלו, והחסרונות שלו.

התוכנית נחשבת מאוד יחודית ופורצת דרך אך יש בה מספר כשלים, ובמקום הזה של הכשלים אנחנו בבית עדן נכנסים ומשפרים את התקשורת מול המלש״ב ואף מול הצבא. לא כולם מתאימים לתוכנית אבל כולם יכולים להתנדב ולתת כתף ברמה משמעותית. אומר עינב מיסד בית עדן ובעברו אף היה מפקד בכיר בצה״ל.

מטבע הדברים לא כל אחד מתאים לתוכנית הזו שהיא מיועדת לאנשים על הרצף הגבוהה ודוקא פה יש לנו יתרון בבית עדן.

  1. אנחנו מכירים את הנערים עוד לפני שהם בכלל חושבים על גיוס או עוד לפני שהרעיון עלה כאופק עתידי.
  2. אנחנו יודעים לייצר מסלול התנדבות לאלה שלא מתאימים ליחידות שמחפשות פוטנציאל גובהה כמו יחידות המיחשוב.
  3. אנו מאפשרים מגורים מחוץ לבית וחינוך לעצמאות, ערך עצמי. גם לאלה שצריכים את היכולת ללמוד לנסוע באוטובוס, וצריכים חיבוק ולא יכולים להיות בחיק המשפחה. ובכך לעזור להם להתנתק מההורים.
  4. המסגרת התומכת שלנו בהוסטל עוזרת לתרגם סיטואציות לנערים שלא ברות הבנה להם עקב היותם על הרצף במיקום פחות גבוהה ללא יכולת הסתגלותית גבוהה. 

מספר נקודות על פרויקט תתקדמו

א. מאחוריי התוכנית בצה״ל עומדת אכ״א, והיא מנהלת את הפרויקט הרב זרועי הזה.

ב. התוכנית מיועדת לכאלה בעלי מנת מישכל ממוצעת, עם פרופיל הסתגלות והשתלבות גבוהים יחסית לרצף. ודרושים בדיקות רפואיות לטובת האיפיון.

ג. התוכנית מיועדת לחזק אנשים עם פוטנציאל השתלבות ולהוציא אותם מתיוג מבודד ולהכין אותם לתפקוד אזרחי 

ד. התוכנית אינה מפלה בין מינים 

ה. המתגייסים מקבלים הכשרה ויקראו לשירות מילואים שלא כמו המתנדבים

ו.יש טירונות מותאמת

ז. יש הכשרה לפני הטירונות

ח. יש אפשרות לותר על השירות לאלה שגילו כי השירות אינינו מתאים להם ואינו כפי שחזו. 

מאוד יתכן שהפתרון לא מתאים לרוב האנשים על הרצף
אם עדיין אתם חושבים שיש לכם רצון שהילד שלכם יהיה חלק מהשירות והתרומה למדינה צרו איתנו קשר, נעזור לכל אחד להגיע לצה״ל דרך המסלולים שלנו של עולים על מדים.

לסיכום צה״ל ועצמאות אישית והתחברות לקהילה והרגשת נתינה או שותפות זה לא דבר של מה בכך, היא מאוד מחזקת משפיעה תומכת באלה שזקוקים להם יותר. גיוס לצה״ל של אוטיסטים במסגרת בית עדן או במסגרת אחרת מבורכת במיוחד פרויקט עולים על מדים.

צרו קשר נשמח ללות ולעזור לכם אם דרך תתקדמו ואם דרך התנדבות.

עולים על מדים פרויקט גיוס לצה״ל של אוטיסטים ועל הרצף
דילוג לתוכן