קשובים לצורך שלך

"בית עדן" מתמחים ב שילוב אוטיסטים בקהילה "רוצים שהשכנים יהפכו לשותפים שלנו״

בית עדן ברמלה

נכתב על ידי שי אלבלג

במקור ידיעות מודיעין

שילוב אוטיסטים בקהילה

מעון בית עדן עוסק כבר שנים ב שילוב אוטיסטים בקהילה, אנחנו בית לעשרות בעלי מוגבלות שכלית־התפתחותית, אבל היה לאחרונה (2022) מוקד לתלונות מצד שכנים על רעש, הנהלת המקום אמנם הגביהה את הגדרות במקום בניסיון ליצור חיץ נוסף, אך משוכנעת כי רק הידברות עם הסביבה היא הפתרון.

במעון "בית עדן" ברמלה, השייך לארגון בית עדן, המפעיל עשרות הוסטלים, מתחמי דיור מוגן ודירות לבעלי מוגבלות שכלית והתפתחותית, מציינים בימים אלה 27 שנים לפעילותו של המעון העירוני, המשמש בית לכ־160 דיירים, תושבי רמלה וערים אחרות ברחבי הארץ. כמי שפועלים במשך עשרות שנים לשילוב בעלי מוגבלויות בחברה, מודעים אנשי המעון, אותו מנהל כיום סער אראל, לקושי בהפעלתם של מוסדות לטיפול באוכלוסייה זו, שבמקרים רבים מודרת על ידי החברה, ולמרות קשיים אלה, מצליחים אנשי המעון להביא לשילובם של דיירי המקום בחברה. 

ההצלחה של שילוב אוטיסטים תחום זה נובעת, בין היתר, מהקפדתם של אנשי המעון להפעיל כוח אדם מיומן, הפועל למען הדיירים במשך שנים ארוכות ואינו נשחק, פיזית ונפשית, תופעה המוכרת למי שעובדים בתחום.

חיבור יוצא דופן

מי שזכתה בתחילת החודש לקידום חשוב היא אחת העובדות הוותיקות של המעון, צייטהו יוסף, המוכרת יותר לדיירי המתחם ולשאר העובדים בכינוי "שמש". יוסף מונתה לאחרונה לתפקיד מנהלת תחום בוגרים במעון, במסגרתו מוטלת עליה האחריות לטיפול והשגחה על 50 דיירים, כשליש מהשוהים במעון. "הגעתי לבית עדן בשנת 2010, ואחרי שבועיים כבר התחברתי לעבודה, ולמרות שהייתי חיילת משוחררת מצה"ל, והעולם היה פתוח לפניי, ראיתי הזדמנות לעבוד פה, ונוצר חיבור יוצא דופן", משחזרת יוסף. לאחר שנתיים רצופות של עבודה, פרק הזמן המקסימלי הממוצע לעבודה במסגרות מעין אלה, הבינה יוסף כי זו המסגרת הנכונה עבורה. "זה הפתיע אותי, כי מעולם לא חשבתי לעסוק בזה, פשוט התגלגלתי לזה, ותוך כדי תנועה, הרגש עשה את שלו, והבנתי שזה המקום שלי", מספרת יוסף, יש שליחות ב שילוב אוטיסטים וגם המון סיפוק אישי ומקצועי. ובמהלך העבודה סיימתי גם תואר ראשון במדעי ההתנהגות, ובימים אלה אני עוברת הכשרה לשמש כמנתחת התנהגות. "המקום הזה הוא הרבה מעבר למקום עבודה עבורי. המפגש עם הדיירים פה גרם לי לפתוח את הראש, ללמוד, להתקדם ולהתמקצע.

"מהיום יש לי אחריות ישירה על 50 דיירים שחיים פה,ולא רק ה שילוב שלהם, וזו משימה לא פשוטה, ויש חששות תמיד באופן טבעי, אבל אני הולכת עם מה שאני מאמינה בו, שילוב אוטיסטים בקהילה זו משימה לא פשוטה אך אני בטוחה שביחד עם הצוות נעשה פה את כל העבודה".

"דיירים מורכבים״

על אף פעילותם רבת השנים בעיר, נקלעו לאחרונה אנשי בית עדן לעימות עם שכניהם בפרויקט מגורים שאוכלס לפני כשנה, ולחלק מהם טענות על רעש הבוקע מהמעון. עימות זה הוביל, בין השאר, להגשת תלו־ נות הדדיות במשטרה, אולם לאנשי בית עדן אין ספק כי הפתרון הוא בהידברות, תחושה אליה שותפה גם יוסף. "אנחנו עושים פה דברים נפלאים", היא אומרת, "וחשוב לנו שהשכנים שלנו יבינו שזה המצב". גם אילן כהן, שבמשך 17 שנים ניהל את מעון בית עדן, מאמין כי לשיתוף תושבי העיר בפעילות המתחם יש חשיבות עליונה. "אנחנו מקום שעושה טוב לאנשים, ויכול להיות שעושים פה לפעמים רעש, ולמרות שזה לא קל, זה חלק מהעניין", אומר כהן. "אנחנו גם יוצאים לקהילה, מסתובבים בעיר, בקניון, ברחוב, ותמיד התגאיתי בזה שיש לנו יחסים כאלה עם הציבור בעיר. "כשהגענו לעיר הצענו לתושבי השכונה שייכנסו אלינו, שיבינו ויפנימו, אבל לא תמיד הייתה יד מושטת מצידם. לצערנו זו גישה שלא אופיינית רק לרמלה, אלא גם לרשויות מקומיות אחרות". לדברי כהן, העימות עם תושבי השכונה החדשה שהוקמה אפשרי ליישוב, ועל התושבים להבין את משמעות המתרחש במעון,"הבעיות מול התושבים לא משבשות את העבודה במעון, אבל זה בהחלט חורה לנו", הוא אומר. "יש משהו מיוחד מאוד במקום הזה. אתה מקבל אוכלוסייה הכי מורכבת שיש, מכל קצוות הארץ, קולטים פה דיירים הכי מורכבים והכי קשים, ממקומות שלא יכלו להכיל אותם, ופה הם מקבלים מקום. "כבר לפני שנים חרטנו על דגלנו שלא נוותר על שום דייר, וזה מה שימשיך לקרות, ועובדה שיש לנו פה סיפורי הצלחה מדהימים, על אנשים שהמשפחות שלהם וארגוני הרווחה הרימו ידיים, וחלק מהם, אחרי תקופה פה, גרים בקהילה – בדירות עצמאיות, עובדים בסופר". לדברי כהן ואנשי המעון, על תושבי העיר להכיר בעובדה שהגישה בטיפול בבעלי מוגבלויות משנה כיוון, ופונה לעבר שילובם ישירות בחברה, כולל במגורים בשכונות בערים. 

"אני מבין לחלוטין אנשים שגרים במקום שלידו יש מתחם לדיירים עם מוגבלויות, אבל חשוב שיבינו שהשתנתה תפיסת העולם. יש מקום לשילוב של אנשים עם צרכים מיוחדים בחברה", אומר כהן. "במקומות רבים באירופה אין כבר מתחמים לבעלי מוגבלויות. אנשים שסובלים מבעיות כאלה חיים בבנייני מגורים,

שכנים של אנשים 'רגילים' לכאורה".

הגדר הוגבהה

על אף המחלוקת עם התושבים, מאמין כהן כי בסיוע העירייה יוכלו הצדדים לחזור לשקט שאיפיין את פעילות המקום במשך שנים. "ראש העירייה מיכאל וידל הולך איתנו יד ביד, ומגיע לטקסים ולמסיבות אצלנו, ואנחנו מקווים שהתמיכה הזו תתרחב לכלל הציבור", אומר כהן. "אנחנו רוצים שהשכנים יהפכו להיות שותפים שלנו, ואני מאמין שנוכל לצעוד יחד, כי הרי אף אחד לא יילך מפה לשום מקום, לא אנחנו ולא הם". גם אראל, מנהל המעון, מקווה לימים של שקט, ואומר: "עד לפני חודשיים הגדרות היו חצי מהגובה שלהן היום. המקום שלנו היה 'שקוף'. השילוב היה ספינת הדגל שלנו, וקרה משהו בתקופה האחרונה, והגבהנו את הגדרות בגלל הדיירים. "מבחינתי, מעשה כזה הוא תעודת עניות לחברה שלנו. אני עובד בתחום הזה 20 שנה, וזה חורה לי, ומבחינתנו כבר מחר אני מסיר את הגדרות".

שילוב אוטיסטים בקהילה כתבה במקומון ידיעות מודיעין על בית עדן רמלה, הכתבה מצותת למעלה.

האם אתה הורה לילד עם אוטיזם, מחפש דרכים ליצור סביבה ביתית בטוחה ומכילה? אנו מבינים את האתגרים והשאיפות הייחודיים הנלווים לגידול ילד על הספקטרום האוטיסטי. לכן יצרנו את המדריך המקיף הזה, "שילוב מחבק: בית בקהילה לאנשים אוטיסטים", כדי לספק לך תובנות יקרות ערך ורעיונות מעשיים.

דמיינו בית שבו ילדכם מרגיש מובן, מקובל ובטוח. מרחב העונה על צרכיהם החושיים, מטפח את כישורי התקשורת שלהם ומעודד מעורבות משמעותית עם הקהילה. זה לא רק חלום; זה יכול להפוך למציאות.

שיקולי עיצוב לסביבה ידידותית לחושים

כשמדובר ביצירת סביבה ידידותית לחושים עבור אנשים אוטיסטים, ישנם מספר שיקולי עיצוב חשובים שיש לזכור. על ידי שילוב אלמנטים אלה בבתיהם או במרחבים הקהילתיים שלהם, ההורים יכולים לספק סביבה תומכת ומכילה המקדמת רווחה ומפחיתה עומס חושי. להלן שבעה שיקולי עיצוב מרכזיים:

1. חשיבות האינטגרציה החושית

על מנת ליצור סביבה ידידותית לחושים, חיוני להבין את החשיבות של אינטגרציה חושית. לאנשים אוטיסטים יש לעתים קרובות הבדלים בעיבוד מידע חושי, וסביבתם צריכה להיות מתוכננת כך שתתאים ותתמוך בצרכים הייחודיים שלהם. אינטגרציה חושית כרוכה ביצירת איזון בין קלט חושי לפלט כדי לקדם ארגון וויסות של החושים.

2. יצירת אווירה מרגיעה

אווירה מרגיעה חיונית לאנשים עם אוטיזם. ניתן להשיג זאת באמצעות שימוש בתאורה רכה, צבעים ניטרליים וחומרים טבעיים. הימנעות מתאורה בהירה או פלורסנטית, כמו גם ממקומות רועשים או עמוסים, יכולה לעזור ליצור סביבה שלווה המקדמת רגיעה ומפחיתה חרדה.

3. שילוב רמזים חזותיים

רמזים חזותיים יכולים להיות מועילים להפליא עבור אנשים עם אוטיזם, מכיוון שהם מסתמכים במידה רבה על מידע חזותי כדי להבין ולנווט בעולם סביבם. שילוב רמזים חזותיים, כגון לוחות זמנים חזותיים, תוויות וסימנים, יכול לעזור לאנשים עם אוטיזם להבין ציפיות, שגרות ולנווט בסביבתם באופן עצמאי יותר.

4. הפחתת רעש ובידוד אקוסטי

הפחתת רעשים ובידוד אקוסטי הם שיקולים חשובים בעת תכנון סביבה ידידותית לחושים. רעשים חזקים או פתאומיים יכולים להיות מכריעים עבור אנשים אוטיסטים, מה שמוביל לעומס יתר חושי ולמצוקה. על ידי שילוב חומרים סופגי רעש, כגון אריחים אקוסטיים או וילונות, ומזעור רעשי רקע, הורים יכולים ליצור סביבה שקטה יותר שתורמת יותר לוויסות חושי.

5. מתן מרחבים ידידותיים לחושים

חללים ידידותיים לחושים הם אזורים ייעודיים שתוכננו במיוחד כדי לענות על הצרכים החושיים של אנשים אוטיסטים. חללים אלה עשויים לכלול תכונות כגון אורות מרגיעים, ציוד משחק רך, צעצועים חושיים ומקומות ישיבה נוחים. יצירת מרחבים ייעודיים ידידותיים לחושים מאפשרת לאנשים עם אוטיזם לעסוק בפעילויות התומכות בוויסות החושי שלהם ומספקות מקום מפלט כאשר הם מרגישים מוצפים.

6. קידום בטיחות ונוחות

בטיחות ונוחות הן בעלות חשיבות עליונה בעת תכנון סביבה ידידותית לחושים. הקפדה על כך שהחלל נקי מסכנות פוטנציאליות, כגון פינות חדות או רהיטים לא יציבים, יכולה לסייע במניעת תאונות ופציעות. בנוסף, אספקת ריהוט נוח ואפשרויות ישיבה, כגון פופים או כריות, יכולה לשפר את הנוחות והרווחה הכללית של אנשים אוטיסטים.

7. הבטחת נגישות לכולם

נגישות היא שיקול מרכזי בעת תכנון סביבה ידידותית לחושים. זה כולל לוודא כי חללים ניתנים לניווט בקלות עבור אנשים עם אתגרי ניידות, מתן שילוט הולם ושילוב עקרונות עיצוב אוניברסליים. על ידי הבטחת הסביבה נגישה לכל האנשים, ללא קשר ליכולותיהם, ההורים יכולים ליצור מרחב מכיל שבו כולם מרגישים מוערכים וכלולים.

יצירת פעילות קהילתית מכילה לאוטיסטים

כשמדובר ביצירת פעילויות קהילתיות לאנשים אוטיסטים, הכלה היא המפתח. חשוב לתכנן פעילויות הנותנות מענה לתחומי העניין והצרכים המגוונים של אנשים על הספקטרום האוטיסטי. על ידי מתן אירועים ידידותיים לחושים וטיפוח אינטראקציות חברתיות, קהילות יכולות להציע מעורבות משמעותית ותמיכה לאנשים אוטיסטים. בניית שותפויות עם ארגונים מקומיים והצעת מקומות אירוח משפרים עוד יותר את ההכללה של פעילויות אלה.

הנה כמה שיקולים חשובים ביצירת פעילויות קהילתיות מכלילות לאוטיסטים:

עיצוב פעילויות מתוך מחשבה על תחומי עניין מגוונים

לאנשים אוטיסטים, כמו לכולם, יש מגוון של תחומי עניין ותשוקות. בעת עיצוב פעילויות קהילתיות, חיוני לכלול מגוון אפשרויות המשרתות את תחומי העניין המגוונים של אלה על הספקטרום. זה מבטיח שכל אחד יכול למצוא משהו שהוא נהנה ממנו ולהרגיש כלול בקהילה.

תכנון אירועים חושיים

אירועים ידידותיים לחושים נועדו למזער את העומס החושי וליצור סביבה נוחה לאנשים אוטיסטים. זה עשוי לכלול הפחתת רמות רעש, מתן חללים שקטים והימנעות ממראות חזותיים מכריעים. על ידי התחשבות בצרכים חושיים, פעילויות קהילתיות יכולות להיות כוללניות ומהנות יותר עבור אנשים אוטיסטים.

בניית שותפויות עם ארגונים מקומיים

שיתוף פעולה עם ארגונים מקומיים המתמחים באוטיזם הוא דרך מצוינת לשפר את ההכללה של פעילויות קהילתיות. ארגונים אלה יכולים לספק תובנות ומומחיות יקרות ערך, ולהבטיח כי הפעילויות מותאמות לצרכים הספציפיים של אנשים אוטיסטים. בניית שותפויות מסייעת גם ביצירת רשת תמיכה בתוך הקהילה.

עידוד אינטראקציות חברתיות

אינטראקציה חברתית היא חלק בלתי נפרד מפעילות קהילתית, וחיוני ליצור סביבה המעודדת סוציאליזציה עבור אנשים אוטיסטים. ניתן לעשות זאת על ידי ארגון משחקים קבוצתיים או פעילויות המעודדות עבודת צוות ושיתוף פעולה. יצירת הזדמנויות לאינטראקציות חברתיות מאפשרת לאוטיסטים לפתח מיומנויות חברתיות ולחזק את תחושת השייכות שלהם לקהילה.

העצמת אנשים באמצעות מעורבות משמעותית

פעילויות קהילתיות מכלילות צריכות לספק הזדמנויות לאנשים אוטיסטים לעסוק באופן משמעותי. ניתן להשיג זאת על ידי שילובם בתהליכי קבלת החלטות, המאפשר להם לתרום את רעיונותיהם וכישוריהם. על ידי העצמת אנשים אוטיסטים, קהילות יכולות לקדם ביטחון עצמי ולשפר את רווחתם הכללית.

מציע תמיכה והתאמות

חיוני להציע תמיכה והתאמות כדי להבטיח את השתתפותם של אוטיסטים בפעילויות קהילתיות. זה עשוי לכלול מתן לוחות זמנים חזותיים, הצעת חללים שקטים להפסקות, או הקצאת מנטורים או חברים כדי לספק תמיכה אישית. על ידי מתן מענה לצרכים הייחודיים של אנשים אוטיסטים, קהילות יכולות להבטיח שהם ירגישו מוערכים וכלולים באופן מלא.

טכניקות תקשורת תומכת לאנשים אוטיסטים

תקשורת היא היבט חיוני בחיי היומיום שלנו, ומספקת לנו את היכולת להביע את עצמנו, להבין אחרים וליצור קשרים משמעותיים. עם זאת, אנשים עם הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) עשויים לחוות אתגרים בתקשורת, הן מילולית והן לא מילולית, ולכן חיוני לחקור טכניקות תקשורת תומכת שיכולות לתמוך בצרכים וביכולות הייחודיים שלהם.

1. מצבים שונים של תקשורת תומכת

תקשורת תומכת וחלופית (AAC) מתייחסת למגוון שיטות שיכולות לשפר או להחליף את השפה המדוברת המסורתית. שיטות אלה יכולות לכלול:

 • מערכות מבוססות תמונה המשתמשות בסמלים חזותיים או בתמונות כדי לייצג מילים, מושגים או רעיונות.
 • שפת הסימנים, המשתמשת במחוות ידניות ובתנועות גוף כדי להעביר משמעות.
 • מכשירים מחוללי דיבור, כלים אלקטרוניים המייצרים שפה מדוברת המבוססת על קלט המשתמש.
 • מערכות מבוססות טקסט, כגון אפליקציות תקשורת או תוכנות, המאפשרות לאנשים להקליד או לבחור ביטויים מתוכנתים מראש.
 • מערכות מבוססות מחוות, המעודדות שימוש במחוות או תנועות גוף כדי לתקשר.

2. תמיכות חזותיות ולוחות זמנים

תמיכות חזותיות, כגון לוחות זמנים חזותיים ורמזים חזותיים, יכולות להיות כלים יקרי ערך בסיוע לאנשים עם אוטיזם להבין ולארגן טוב יותר את הפעילויות, הציפיות והשגרה שלהם. לוחות זמנים חזותיים מתארים את רצף האירועים באמצעות תמונות או סמלים, מספקים יכולת חיזוי ומפחיתים חרדה. רמזים חזותיים, לעומת זאת, מציעים תזכורות חזותיות או הנחיות לתמיכה בהבנה ולחיזוק התקשורת.

3. סיפורים ונרטיבים חברתיים

סיפורים ונרטיבים חברתיים משמשים בדרך כלל כדי ללמד מיומנויות חברתיות והתנהגות הולמת לאנשים עם אוטיזם. סיפורים אלה מורכבים ממשפטים פשוטים ותיאוריים המלווים בדימויים חזותיים הממחישים מצבים חברתיים שונים ותגובות מתאימות. על ידי שימוש בסיפורים חברתיים, אנשים עם אוטיזם יכולים להבין טוב יותר ציפיות חברתיות, לפתח אסטרטגיות מתאימות ולשפר את התקשורת שלהם במסגרות חברתיות.

4. מכשירי AAC וטכנולוגיה

מכשירי תת"ח והטכנולוגיה התקדמו משמעותית בשנים האחרונות, ומספקים לאנשים עם אוטיזם אפשרויות תקשורת רבות יותר. התקנים אלה יכולים לנוע בין מערכות בסיסיות מבוססות תמונה להתקנים מתוחכמים ליצירת דיבור המציעים תכונות הניתנות להתאמה אישית. מכשירי תת"ח וטכנולוגיה מעצימים אנשים עם אוטיזם לבטא את רצונותיהם, צרכיהם ומחשבותיהם, מקלים על השתתפותם בשיחות ומקדמים עצמאות רבה יותר.

5. הקלה על תקשורת בסביבות שונות

תמיכה בתקשורת בסביבות מגוונות חיונית לאנשים עם אוטיזם, שכן הם מנווטים בסביבות חברתיות שונות ומתקשרים עם מגוון רחב של אנשים. שימוש בטכניקות תקשורת יעילות, כגון שימוש בתמיכה חזותית, פישוט שפה, מתן רמזים חזותיים ושימוש בטכנולוגיה מסייעת, יכול לעזור לאנשים עם אוטיזם להתגבר על מחסומי תקשורת ולשפר את האינטראקציות החברתיות שלהם.

6. בניית מיומנויות תקשורת

תקשורת היא מיומנות שניתן לפתח ולשפר עם הזמן. אנשים עם אוטיזם יכולים להפיק תועלת מהתערבויות טיפוליות מובנות, כגון טיפול בדיבור ובשפה, המתמקדות בבניית כישורי התקשורת שלהם. התערבויות אלה עשויות לכלול אסטרטגיות כמו מידול, הנחיה וחיזוק כדי לתמוך בפיתוח יכולות תקשורת מילולית ולא מילולית.

7. עידוד ביטוי עצמי והבנה

טכניקות תקשורת תומכת לא רק מאפשרות לאנשים עם אוטיזם לבטא את עצמם ביעילות, אלא גם מקדמות את הבנתם את העולם הסובב אותם. על ידי מתן אנשים עם האמצעים לתקשר את המחשבות, הרגשות וההעדפות שלהם, טכניקות אלה מעצימות אותם להשתתף באופן מלא יותר באינטראקציות חברתיות, לקבל החלטות מושכלות ולפתח תחושה חזקה יותר של העצמי.

משאבים נגישים לאוטיסטים

אוטיסטים ובני משפחותיהם מפיקים תועלת רבה מגישה למגוון משאבים התומכים בצרכיהם הייחודיים ומסייעים להם לשגשג. מחינוך ושירותים טיפוליים ועד תוכניות תמיכה קהילתיות וטכנולוגיה מסייעת, משאבים אלה ממלאים תפקיד מכריע בשיפור איכות החיים של אנשים על הספקטרום האוטיסטי. הנה כמה משאבים מרכזיים שיכולים לספק תמיכה חשובה לאנשים אוטיסטים:

חינוך ובתי ספר מכילים

חינוך הוא זכות יסוד לכל ילד, כולל ילדים עם אוטיזם. בתי ספר כוללניים נועדו לספק את הצרכים המגוונים של התלמידים, ומציעים תמיכה מיוחדת והתאמות. בתי ספר אלה מספקים סביבה תומכת ומבינה שבה התלמידים יכולים ללמוד ולצמוח לצד בני גילם.

שירותים טיפוליים והתערבויות

שירותים טיפוליים כגון ריפוי בדיבור, ריפוי בעיסוק והתערבויות התנהגותיות חיוניים לאנשים אוטיסטים כדי לפתח כישורי חיים חשובים ולשפר את רווחתם הכללית. שירותים אלה מותאמים להתמודד עם אתגרים ספציפיים ולקדם עצמאות והכלה.

תוכניות תמיכה קהילתיות

תוכניות תמיכה קהילתיות יוצרות רשת של משאבים ושירותים המסייעים לאנשים אוטיסטים ולמשפחותיהם לנווט בחיי היומיום. תוכניות אלה עשויות לכלול קבוצות תמיכה, שירותי ייעוץ, נופשונים והכשרה למיומנויות חברתיות. הם ממלאים תפקיד מכריע בטיפוח תחושת שייכות ובמתן מערכת תמיכה הן לאנשים על הספקטרום האוטיסטי והן לבני משפחותיהם.

טכנולוגיה וכלים מסייעים

טכנולוגיה מסייעת ממלאת תפקיד משמעותי בשיפור חיי היומיום של אנשים אוטיסטים. זה יכול לכלול טאבלטים או טלפונים חכמים עם אפליקציות תקשורת, לוחות זמנים חזותיים ואפליקציות לוויסות חושי. כלים אלה מסייעים להקל על התקשורת, לשפר את כישורי הארגון ולספק תמיכה חושית.

הכשרה מקצועית ואפשרויות תעסוקה

המעבר לבגרות יכול להיות מאתגר עבור אנשים אוטיסטים. תוכניות הכשרה מקצועית והזדמנויות תעסוקה מכלילות מציעות תמיכה והכוונה בפיתוח מיומנויות עבודה ומציאת תעסוקה משמעותית. משאבים אלה מתמקדים בחוזקות וביכולות האישיות, ומבטיחים שלכולם תהיה הזדמנות לתרום לקהילה שלהם.

ארגוני סנגור ורשתות

ארגונים ורשתות סנגור מסייעים בהעלאת המודעות לאוטיזם ובקידום זכויותיהם והכללתם של אנשים אוטיסטים. ארגונים אלה מספקים מידע, משאבים ותמיכה הן לאנשים על הספקטרום האוטיסטי והן לבני משפחותיהם. מאמציהם עוזרים ליצור חברה מכילה יותר המחבקת ותומכת באנשים עם אוטיזם.

סיוע כספי ומשאבים ממשלתיים

תוכניות סיוע כספי ומשאבים ממשלתיים יכולים לספק תמיכה נחוצה מאוד למשפחות ויחידים עם אוטיזם. משאבים אלה עשויים לכלול מימון לשירותי טיפול, תמיכה חינוכית וקצבאות נכות. גישה למשאבים אלה מסייעת להקל על הנטל הכלכלי ומבטיחה שאנשים אוטיסטים יוכלו לגשת לשירותים הדרושים להם כדי לשגשג.

טבלה מעשירה: שיעורי שכיחות אוטיזם

שיעורי השכיחות של אוטיזם משתנים בין מדינות. להלן שיעורי השכיחות של אוטיזם במדינות נבחרות:

שיעור שכיחות אוטיזםבמדינה
ארצות הברית1 מתוך 54
בריטניה1 מתוך 64
קנדה1 מתוך 66
אוסטרליה1 מתוך 70

שאלות נפוצות

הנה כמה שאלות נפוצות על עיצוב סביבה ידידותית לחושים, יצירת פעילויות קהילתיות מכלילות, טכניקות תקשורת תומכת ומשאבים נגישים לאנשים אוטיסטים:

 • מהם השיקולים החשובים בעת תכנון סביבה ידידותית לחושים עבור אוטיסטים?
  בעת תכנון סביבה ידידותית לחושים, חיוני ליצור אווירה מרגיעה, לשלב רמזים חזותיים, להפחית רעש ואטום לרעש, לספק חללים ידידותיים לחושים, לקדם בטיחות ונוחות, ולהבטיח נגישות לכולם.
 • כיצד ניתן ליצור פעילויות קהילתיות מכלילות לאוטיסטים?
  כדי ליצור פעילויות קהילתיות מכלילות, חשוב לעצב פעילויות מתוך מחשבה על תחומי עניין מגוונים, לתכנן אירועים ידידותיים לחושים, לבנות שותפויות עם ארגונים מקומיים, לעודד אינטראקציות חברתיות, להעצים אנשים באמצעות מעורבות משמעותית, ולהציע תמיכה והתאמות.
 • מהן כמה טכניקות תקשורת תומכת שיכולות להועיל לאנשים אוטיסטים?
  ישנן טכניקות שונות של תקשורת תומכת שיכולות להועיל לאנשים אוטיסטים, כולל שימוש בתמיכות חזותיות ולוחות זמנים, סיפורים חברתיים ונרטיבים, מכשירי AAC וטכנולוגיה, והקלה על תקשורת בסביבות שונות.
 • מהם המשאבים הנגישים הזמינים עבור אוטיסטים?
  ישנם משאבים נגישים שונים עבור אנשים אוטיסטים, כולל חינוך ובתי ספר מכילים, שירותים טיפוליים והתערבויות, תוכניות תמיכה קהילתית, טכנולוגיה וכלים מסייעים, הכשרה מקצועית והזדמנויות תעסוקה, ארגוני סנגור ורשתות, סיוע כספי ומשאבים ממשלתיים.
 • כיצד נוכל לתמוך באוטיסטים בביטוי עצמי ובהבנה?
  כדי לתמוך באוטיסטים בביטוי עצמי ובהבנה, חשוב לעודד בניית מיומנויות תקשורת, לספק הזדמנויות לביטוי עצמי, לקדם הבנה באמצעות תמיכה חזותית ונרטיבים וליצור סביבה מכילה ותומכת.
דילוג לתוכן