קשובים לצורך שלך

10 סיבות למה לשלוח נוער אוטיסטי לדיור מוגן

דיור מוגן לנערים על הרצף

נערים על הרצף האוטיסטי השוהים בדיור מוגן נהנים מתנאי מחיה ראויים, ביטחון אישי גבוה, חיי קהילה ועוד. מסגרות המיועדות לנערים על הספקטרום מסייעות במציאת עבודה, הכוונה תעסוקתית, ייעוץ לימודי והרשמה ללימודים מקצועיים. הדיירים לומדים לבצע את כל המטלות השוטפות ביום יום –  הם לומדים לבשל, לעשות כביסה, עבודות ניקיון בבית וכו'. כך, למעשה, מסגרות המיועדות לנערים על הספקטרום, מכינות אותם לחיים עצמאיים. וחשוב מכל, הם מפתחים  את הכישורים החברתיים שלהם ולומדים מיומנויות חברתיות חדשות.

מניעת רגרסיה ועיכוב בהתפתחות בנערים הסובלים מלקות התפתחותית

נערים על הספקטרום שנשארים בביתם ללא עבודה, תעסוקה או מסגרת תומכת כלשהי, עשויים לחוות רגרסיה במצבם. מה, שלמעשה, מוביל לעיכוב בהתפתחות האישית שלהם והם אינם מצליחים לעשות התקדמות משמעותית בחייהם. נערים על הספקטרום ימצאו את עצמם מתקדמים הרבה יותר במסגרות מיוחדות המיועדות לאנשים הנמצאים על הרצף האוטיסטי. הסיבה לכך היא שהם נמצאים תחת השגחה יום יומית, ולכן, הם מאמצים הרגליים חיוביים יותר, כשהם נמצאים תחת מסגרת ולא נשארים בבית לעשות כלום.

דיור מוגן מספק חיי קהילה עבור נערים על הרצף האוטיסטי

דיור מוגן, או לחילופין, מסגרות המיועדות לנערים על הרצף האוטיסטי, מספקות קהילה תומכת וחיי חברה עבור אלה שנמצאים על הרצף האוטיסטי. נערים ילדים או מבוגרים הנמצאים על הרצף האוטיסטי מתקשים למצוא חיי חברה ולהשתלב בחברה. זאת, מכיוון שאין ברשותם את הכישורים החברתיים המתאימים, ובמקרים רבים הם אינם מצליחים למצוא את מקומם בחברה. כתוצאה מכך, הם מוצאים את עצמם בודדים, ועם מעט מאוד חיי חברה, אם בכלל. מה, שלמעשה, עשוי להוביל לדיכאון ולהחמרה במצב הנפשי של נערים הסובלים מהפרעות התפתחותיות.

פיתוח כישורים חברתיים ויצירת קשרים חדשים

נערים הנמצאים במסגרת של דיור מוגן מפתחים כישורים חברתיים חדשים ולומדים להבין סיטואציות חברתיות. כתוצאה מכך, היכולת שלהם להשתלב חברתית משתפרת עם הזמן בהדרגה, מה שלמעשה מוביל לעלייה בתחושת הביטחון העצמי שלהם ולהערכה עצמית גבוהה יותר. יתרה מכך, נערים השוהים במסגרת של דיור מוגן, מתרועעים עם אנשים חדשים במסגרת בה הם נמצאים. הם מכירים חברים חדשים, ולעיתים אף מוצאים קשרים עם בני המין השני. כך, למעשה, מסגרות המיועדות לנערים על הרצף האוטיסטי יכולות להפיג את תחושת הבדידות והשיעמום אצל נערים אלו וליצירת קשרים חברתיים חדשים משמעותיים.

סיוע במציאת עבודה

מסגרות המיועדות עבור נערים על הרצף האוטיסטי מסייעות במציאת עבודה. נערים על הרצף האוטיסטי מתקשים למצוא עבודה, מה שעשוי להוביל לכך שהם נשארים מובטלים זמן רב ללא עבודה. עם זאת, דיור מוגן יכול לתת מענה לנערים על הספקטרום האוטיסטי המתקשים למצוא עבודה. מסגרות של דיור מוגן נמצאות בקשר עם מעסיקים רבים שרוצים לשלב במקום העבודה שלהם אנשים על הספקטרום. זאת, מתוך רצון טוב לעזור להם להשתלב בחברה. נוסף על כך, נערים על הרצף האוטיסטי לעיתים ניחנים בכישורים מיוחדים. מעסיקים רבים מזהים את הפוטנציאל בכך, ורבים בוחרים לשלב אותם בתור בודקי תוכנה.

פיתוח יכולות תעסוקתיות והכנה לעבודה

דיור מוגן מכין את הדיירים לעבודה ועוזר להם לפתח יכולות תעסוקתיות, כך שיוכלו להשתלב במקום העבודה. הם מקבלים הכשרה מלאה, עזרה ותמיכה בכל הדרוש. הם לומדים איך להתנהג במקום העבודה, איך להימנע מניצול על ידי הבוס שלהם או עובדים אחרים במקום העבודה, לדרוש את מה שמגיע להם, לעמוד על שלהם וכמובן – איך להשתלב במקום העבודה, להסתדר חברתית וליצור קשרים במקום העבודה.

הכשרה תעסוקתית וחשיפה לתחומי עניין חדשים

השוהים שנמצאים בדיור מוגן נחשפים לתחומי עניין חדשים בחיים ומפתחים את הכישורים האישיים שלהם. כתוצאה מכך, הם מרחיבים את תחומי העניין שלהם ומפתחים תחביבים חדשים. דיור מוגן מספק פעילות פנאי ייעוץ מקצועי עבור הדיירים בקהילה. ולא רק זאת, אלא גם שלעיתים מתקיימים פעילויות פנאי שונות, וכך הדיירים נחשפים לתחומי עניין אחרים.

מרכז תעסוקה לאנשים על הרצף
מרכז תעסוקה לנוער על הרצף

רכישת השכלה ולימודים מקצועיים 

נערים ילדים ומבוגרים על הרצף האוטיסטי שרוצים ללמוד תחום מקצועי, ואף ללמוד באוניברסיטה, יכולים לקבל ייעוץ בנושא ותמיכה בנושא זה. במקרים רבים אנשים על הרצף רוצים לפתח קריירה מקצועית או לרכוש מקצוע, אך הם אינם בטוחים מה הם רוצים ללמוד. במסגרת דיור מוגן, באפשרותם להתייעץ עם המדריכים בקהילה, ולקבל הכוונה לייעוץ תעסוקתי והכוונה תעסוקתית. זאת ועוד, הם יכולים גם לקבל עזרה בהרשמה ללימודים מקצועיים או לאוניברסיטה. ובמקרים מסוימים, אף להיות זכאים למלגה. בנוסף, קיימת האפשרות גם לקבל הכשרה תעסוקתית.

שמירה על כושר גופני ובריאות הדיירים

נוער על הרצף האוטיסטי השוהה בדיור מוגן אוכל ארוחות מבושלות, חמות ומזינות על בסיס יום יומי, השוהים בדיור המוגן מעורבים בבישול ובקביעת התפריט עם התמקדות בתזונה אשר מתאימה להם. בדיור מוגן לוקחים ברצינות את כל העניין התזונתי, ומקפידים על כך שהדיירים יאכלו היטב, כך שלא יחסר להם ויטמינים ומינרלים חיוניים, כך שלא יגיעו לחוסר תזונתי. מה, שלמעשה, עשוי לפגוע בבריאות שלהם ובתפקוד הכללי. בנוסף לכך, במסגרת הדיור המוגן, לעיתים הדיירים יוצאים להליכה ולהתאוורר. כך, שלא ישארו זמן רב בבית ויתנוונו. לעיתים ישנם גם פעילויות פנאי ספורטיביות עבור הדיירים.

הכנה לחיים עצמאיים וביצוע מטלות יום יומיות באופן עצמאי

דיירים על הרצף האוטיסטי בדיור מוגן לומדים את כל המיומנויות הרלוונטיות הנדרשות ביום יום. הם לומדים מיומנויות בישול, ניקיון של הבית, להפעיל מכונת כביסה, להגיע ממקום למקום באופן עצמאי, ביצוע כל מטלות הבית הרלוונטיות ועוד. בהדרגה, הם לומדים את כל המיומנויות הרלוונטיות ונעשים עצמאיים עם הזמן. כך, שיתאפשר להם לחיות חיים עצמאיים בעתיד ללא תלות בעזרה חיצונית או גורמים אחרים. יתרה מכך, הם גם לומדים להתמודד עם מצבים מורכבים יותר ביום יום ובחיים האישיים שלהם.

דיור מוגן מספק את כל הצרכים הבסיסיים עבור הדיירים

מסגרות המיועדות עבור נערים ברצף האוטיסטי מספקות את כל הצרכים בסיסיים החל ממזון, מגורים, אוזן קשבת, חיי קהילה ועוד. בנוסף לכך, הן גם מאפשרות אורח חיים וחיי שגרה תקינים עבור הדיירים. מדובר במסגרת מאוד מכילה והיחס ידידותי מאוד כלפי דיירי המקום.

מייתרת את הצורך להשגיח על הילדים ולטפל בהם

הורים העובדים במשרה מלאה מתקשים למצוא זמן לטפל בילדים, בפרט אם הם על הספקטרום האוטיסטי. המצב מורכב עוד יותר אם מדובר באם חד הורית. הסיבה לכך היא מכיוון שהם זקוקים ליותר יחס אישי ועזרה במטלות יומיומיות. במקרים רבים יש גם להשגיח עליהם ולטפל בהם באופן מסור. לכן, מסגרות של דיור מוגן המיועדות לאנשים על הרצף האוטיסטי, יכולים לתת מענה לצורך זה. כך למעשה, ההורים יכולים להיות רגועים יותר ולפנות יותר זמן אישי לעצמם.

תנאי מחיה ראויים

דיירים על הרצף האוטיסטי השוהים בדיור מוגן או במסגרות קהילתיות זוכים לתנאי מחיה ראויים. הם נהנים מאיכות חיים גבוהה ונהנים מתנאים טובים. בנוסף לכך, הם מקבלים גם טיפול רפואי הולם בהתאם לצורך, ואת כל התרופות שהם צריכים.

ביטחון אישי גבוה

בדיור מוגן ישנה הקפדה יתרה על הביטחון האישי של כל הדיירים השוהים במקום. למדריכים יש אחריות גדולה מאוד על כל הדיירים. הם תמיד נמצאים עמם בקשר רציף ודואגים לביטחונם האישי.

נערים על הרצף
דילוג לתוכן